Duyurular:

AÇIK TEKLİF ÇAĞRILARI

Giriş Formu

Kayıtlı kullanıcı olabilmek için abdik@ordu.gov.tr'ye mail atınız.Kesme Çiçekçilik Yapmak İsteyen Yatırımcılarla Toplantı Gerçekleştirildi

Ordu Valiliğinin himayesinde, İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ziraat Odaları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı (SYDV) koordinasyonunda, ilimizde “Kesme Çiçekçiliğin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında, Ordu’da kesme çiçekçilik yapmak isteyen yatırımcılarla bir toplantı düzenlendi.
Vali Vekili Abdullah DEMİR Başkanlığında, Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Eyüp ELMAS, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Uzmanı Etem GÖZKONAN ve 30’a yakın kesme çiçekçilik yapmayı planlayan yatırımcı katıldı.

Vali Vekili Abdullah DEMİR, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Ordu’da kesme çiçekçiliği yaygınlaştırmak için Ordu Valiliği olarak çalışma yürüttüklerini belirterek, “Ordu’da kesme çiçek yetiştiriciliği konusunda yürüttüğümüz çalışmaların bir değerlendirmesini yapmak amacıyla bu toplantıyı düzenledik. Kesme çiçekçiliğin yaygınlaştırılması çalışmalarında, bugün gelinen noktada nerdeyiz, bundan sonra neler yapmalıyız, bugünkü toplantımızda bunları konuşup, değerlendireceğiz” dedi.

Kesme çiçekçiliğin gelecek vaad eden ve önü açık bir sektör olduğunu vurgulayan Vali Vekili DEMİR, Ordu’da üretimi yapılacak kesme çiçeklerin pazarlanması ve satışı konusunda arayış içinde olduklarını belirterek, “Rusya’da 3 tane çiçek satış istasyonu bulunan Fatsalı işadamı Sayın İbrahim KALAFATOĞLU ile görüşerek, kesme çiçekçilik konusunda Ordu’da bir çalışma yaptığımızı anlattım. Kendisi de üretim ve pazarlama konularında gereken desteği yapacağını söyledi” diye konuştu.

Ordu’da kesme çiçek üretiminin yaygınlaştırılması için üreticilere yöenlik kurslar düzenlendiğini, toplantılar yapıldığını ifade eden Vali Vekili DEMİR, şöyle konuştu; “Ordu’da kesme çiçekçiliği teşvik etmek ve yaygınlaştırmak için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Düzenlediğimiz toplantılarla üreticilerimizi kesme çiçekçilik konusunda bilgilendirip, bilinçlendiriyoruz. Sahil kesimine yakın ilçelerimizde açtığımız kurslarla da kesme çiçekçilik alanında çalışacak kişileri eğitiyoruz. Ordu merkez ve bazı ilçelerimizde açtığımız kurslarda 1.000’e yakın kişiyi eğitime tabi tuttuk. Ayrıca sektörde yer almak isteyen 1.500’e yakın üreticilerimizi, çiftçimizi kesme çiçekçilik konusunda bilgilendirdik.”

Toplantıda, AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Eyüp ELMAS da, kesme çiçekçilikte bugüne kadar gelinen süreci değerlendirdiği konuşmasında, “Ordu Valiliği, İl Özel İdaresi, Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdürlüğü, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ziraat Odaları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile bu çalışmayı yürütüyoruz” diyerek, 6 aşamalı bir eylem planı oluşturduklarını söyledi.

“Ordu’da kesme çiçekçiliği sektör haline getirmek için her ilçede öncü işadamı, öncü gruplar oluşturmamız gerekiyor” diyen AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Eyüp ELMAS, “Bu işe inanmak çok önemli “diye konuştu.

“Kesme çiçek üretimi yapmayı düşünen yatırımcılarımız, tek bir merkezden üretim yapıyormuş gibi birlikte hareket etmek durumundadır” diyen Eyüp ELMAS, kesme çiçekçilikte tüm planların ve projelerin yurt dışı satışlara yönelik olarak yapılması, bu yıl içinde toplamda 100 dönümlük bir sera oluşturulması, Şubat ayı itibariyle somut adımların atılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Uzmanı Etem GÖZKONAN ise, TKDK’nın AB Fonları kullanan akredite bir kurum olduğunu belirterek, sera yapımı ve tüm ekipmanlarının destek kapsamında olduğunu söyledi.

Kesme çiçekçilik yapmak isteyen yatırımcıların 250.000 Avro’ya kadar olan projelerinin %50’sinin destek kapsamında olduğunu vurgulayan GÖZKONAN, “Kesme çiçekçilik yapmak isteyen yatırımcılarımıza kurum olarak önemli imkanlar sunuyoruz. Bütçe sorunumuz yok. Bu işin eğitimin almak bizim için yeterlidir. Bu toplantıya katılan herkes proje hazırlayıp, destek için bize başvurabilir. Kurum olarak tanıtım ve danışmanlık hizmeti de vermekteyiz” diyerek, kesme çiçek üretimi için gerekli olan seraların teknik özellikleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Rusya’da, toptan ve perakende kesme çiçek ticareti yapmakta olan Fatsalı işadamları Nizamettin ve İbrahim KALAFATOĞLU kardeşler de Rusya’dan telekonferans yöntemiyle toplantıya bağlanarak, Moskova’da 15 yıldır toptan ve perakende kesme çiçek satışı yaptıklarını, 13 ülkeden çiçek alımı yaptıklarını, Ordu’nun kesme çiçek yetiştiriciliği için çok uygun bir iklime sahip olduğunu, Ordu’da kesme çiçek üretimi yapılması halinde Ordu’dan alım yapacaklarını ifade ettiler.

Kesme çiçekçiliğin çok karlı ve gelir getirici bir üretim olduğunu belirten KALAFATOĞLU kardeşler, üreticilerin bireysel hareket etme yerine, birlikte hareket ederek standart üretim yaptıklarında ihracat bile yapabileceklerini dile getirdiler.

Ordu’nun kesme çiçekçilikte kalitesiyle fark yaratması gerektiğinin altını çizen Nizamettin ve İbrahim KALAFATOĞLU, üretim ve pazarlama konularında bilgiler verirken, katılımcıların da sorularını yanıtladılar.

Kesme çiçekçilik yapmak isteyen yatırımcılarla düzenlenen toplantı, katılımcıların AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Eyüp ELMAS ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Uzmanı Etem GÖZKONAN’a yönelttiği sorularla sona erdi. 


 

ORDU VALİSİ

 val

İrfan BALKANLIOĞLU

VALİ YARDIMCISI

 

enginavci

Engin AVCI

İSTATİSTİK

mod_vvisit_counterBugün20
mod_vvisit_counterToplam89440
Şu anda 4 konuk çevrimiçi

safe image

KAZIYORUM TARİHİMİ YAZIYORUM PROJESİ

DOKA tarafından desteklenmektedir.